Mýdlo může tento tuk rozbít a způsobit, že se virus nebude moci nakazit.

KidsHealth: "Střevní chřipka."

University of Maryland: "Virová gastroenteritida (žaludeční chřipka)."

Mayo Clinic: "Virová gastroenteritida (žaludeční chřipka)."

Michiganská univerzita: "Gastroenteritida u dospělých a starších dětí."

Mayo Clinic: “Norovirová infekce.”

Salmonella je jednou z nejčastějších příčin otravy jídlem ve Spojených státech. Každý rok onemocní salmonelózou, nazývanou salmonelóza, více než 1 milion lidí. Ročně zemře na otravu salmonelou až 450 lidí.

Běžné bakterie „mohou žít v mnoha zvířatech, jako jsou hospodářská zvířata, domácí mazlíčci, plazi a někdy i lidé,“ říká Alan Taege, MD, specialista na infekční onemocnění na klinice v Clevelandu.

Salmonela se vyskytuje ve střevech zvířat, zejména prasat a drůbeže, a šíří se jejich výkaly. Pokud se například kontaminované výkaly dostanou do vody, která se používá k zavlažování plodin, mohou tyto plodiny přenést bakterie na trh. Syrová drůbež může být někdy kontaminována bakteriemi. Pokud si po manipulaci se syrovou drůbeží neumyjete ruce, prkénko a žádné nože nebo jiné náčiní, můžete ho rozprostřít po celé kuchyni.

Jaké potraviny jsou s největší pravděpodobností kontaminovány salmonelou?

Jakýkoli syrový nebo nedostatečně tepelně zpracovaný živočišný produkt může přenášet salmonelu. To zahrnuje maso, nepasterizované mléčné výrobky, jako je mléko a sýr, vejce a mořské plody. Ovoce, zelenina a ořechy se také mohou kontaminovat salmonelou. V posledních letech CDC hlásilo propuknutí související s konkrétními značkami klíčků vojtěšky, pistácií, ořechových másel a okurek.

Jak poznám, že potravina byla kontaminována salmonelou, a kde najdu seznam stažených produktů?

Salmonelu nepoznáte pohledem na jídlo nebo jeho přičichnutím. Pokud se však obáváte, že vaše potraviny mohou být kontaminovány, můžete mít aktuální informace o hlášených ohniscích. CDC a FDA mají informace o probíhajících a nedávných epidemiích, včetně toho, kterým produktům by se spotřebitelé měli vyhnout.

Jaká domácí zvířata mohou přenášet salmonelu?

Salmonelu často přenášejí želvy, žáby, ještěrky a další plazi a obojživelníci. Protože šíří bakterie svými výkaly, můžete se nakazit tím, že s nimi budete manipulovat nebo po nich uklízet. Totéž platí pro dvorní kuřata, další častý přenašeč salmonely. Takoví mazlíčci nebudou vykazovat známky toho, že mají bakterie, takže je nejlepší být opatrný a chovat se, jako by ano. Vždy si důkladně umyjte ruce po kontaktu s potenciálními nosiči nebo čištění po nich. Nepouštějte je do vaší kuchyně nebo do jiných místností, kde se skladuje, připravuje nebo podává jídlo.

Salmonella může onemocnět domácími mazlíčky, jako jsou kočky a psi, proto je nekrmte syrovou stravou.

Kdo vyšetřuje propuknutí salmonely?

Místní vládní zdravotnické agentury vyšetřují ohniska ve svých oblastech, například ty, které byly vysledovány v konkrétní restauraci. Na federální úrovni CDC a FDA vyšetřují propuknutí salmonely. CDC monitoruje zprávy o alimentárních nemocech s cílem identifikovat ohniska. Jakmile bylo ohnisko vyhlášeno, agentura sleduje, kde začalo, a varuje veřejnost.

FDA také sleduje signály, které by mohly naznačovat vypuknutí. Když k tomu dojde, koordinují stahování poškozených produktů, aby to zastavili. Když ohnisko skončí, FDA zkoumá jeho příčiny a pracuje na způsobech, jak zabránit budoucím ohniskům.

Jaké jsou příznaky otravy salmonelou?

“Někteří lidé mohou pouze přenášet organismus v trávicím traktu a nemusejí být nemocní, ale obvykle to způsobí nevolnost, zvracení a průjem – někdy s horečkou,” říká Taege.

Další příznaky mohou zahrnovat bolesti hlavy, křeče v břiše a ztrátu chuti k jídlu. Tyto příznaky obvykle začínají během 12 až 72 hodin po infekci. Trvají 4 až 7 dní. Může však trvat několik měsíců, než se střevní návyky vrátí do normálu. Ve vzácných případech může salmonela také způsobit reaktivní artritidu, typ bolesti kloubů, která může trvat měsíce nebo roky a nakonec může vyústit v chronickou artritidu.

Jak se salmonela léčí?

Obvykle otrava salmonelou odezní sama, bez léčby. Pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní, pokud máte průjem.

Přesto Taege doporučuje, abyste zavolali svému lékaři, aby si promluvil o svých příznacích, pokud máte podezření, že jste snědli kontaminované jídlo. “Bakterie mohou občas vstoupit do krevního řečiště a způsobit závažnější infekci,” říká.

Příznaky, že byste měli vyhledat lékařskou pomoc, zahrnují:

Zůstanete nemocní po více než 7 dnech Máte těžký nebo krvavý průjem Máte horečku 101,5 F nebo vyšší déle než jeden den

Také byste se měli poradit s lékařem, pokud je vám více než 65 let nebo máte oslabený imunitní systém kvůli nemoci, protože vám mohou hrozit závažnější příznaky. Těžkou infekcí jsou ohroženy i děti do 5 let. Takové případy, stejně jako ty s těžkými komplikacemi, často vyžadují antibiotika a případně hospitalizaci.

Můžete zemřít na salmonelu?

Salmonella je zřídka smrtelná, ale pokud se bakterie dostane do vašeho krevního oběhu, může být život ohrožující, zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé, velmi mladí a lidé s nemocemi, jako je rakovina a HIV/AIDS.

Můžete zabránit salmonele?

Proti otravě salmonelou se můžete chránit několika způsoby.

Důkladně uvařte drůbež, mleté ​​hovězí maso a vejce. To zabíjí bakterie. Vyhněte se potravinám, které obsahují syrová vejce nebo nepasterizované mléko. Ihned po přípravě syrového masa nebo drůbeže si umyjte ruce, prkénka a další pracovní plochy, nože a další náčiní mýdlem a vodou. Nedovolte, aby syrové maso nebo drůbež přišly do styku s jinými potravinami, zejména těmi, které nevyžadují vaření (například hlávkový salát, rajčata a další suroviny na saláty.

Protože bakterie salmonely rostou a množí se při pokojové teplotě, potraviny by neměly být ponechány mimo lednici déle než 2 hodiny. Ztratil pojem o čase? “Pokud se domníváte, že jídlo bylo vynecháno příliš dlouho, je nejlepší ho vyhodit a vyhnout se jeho konzumaci,” radí Taege.

Můžete se nakazit salmonelou z pitné vody?

Ano, pokud pijete kontaminovanou vodu, můžete se otrávit salmonelou. Může se například dostat do soukromých studní v infikovaných výkalech z přepadů odpadních vod nebo vadných odpadních systémů. Znečištěná dešťová voda a zemědělský odpad mohou také kontaminovat pitnou vodu. V roce 2008 například voda kontaminovaná salmonelou onemocněla téměř 450 lidí v Alamose, CO. Jeden člověk zemřel.

Můžete dostat salmonelu od jiné osoby?

Otrava salmonelou se může přenášet z člověka na člověka. Pokud jste infikováni salmonelou a po stolici si důkladně neumyjete ruce, vaše špinavé ruce mohou salmonelu přenést několika způsoby, včetně: přímého kontaktu s jinou osobou, doteku povrchu, kterého se pak dotkne někdo jiný, a přípravy jídla která se podává syrová nebo nedovařená.

WebMD Medical Reference Recenzovala Melinda Ratini, DO, MS dne 12. listopadu 2020

Zdroje

ZDROJE:

Alan Taege, MD, specialista na infekční onemocnění, Cleveland Clinic.

Elizabeth Scott, PhD, docentka biologie, spoluředitelka Centra pro hygienu a zdraví, Simmons College.

Foodsafety.gov: “Salmonella.”

CDC: „Úloha CDC při vyšetřování vícestátních ohnisek spojených s kontaktem s potravinami nebo zvířaty;“ “Nemoci a kontaminanty;” „Multistátní vypuknutí infekcí Salmonella typhimurium související s arašídovým máslem, 2008-2009 (KONEČNÁ AKTUALIZACE);“ “Prevence;” “Zprávy o vybraných vyšetřováních propuknutí salmonel;” a „Postarejte se o domácí plazy“; a “Co je salmonelóza oficiální webové stránky nicozero?”

Clevelandská klinika: “Salmonella.”

Colorado.gov: „Vypuknutí salmonely v Alamose, Colorado, březen a duben 2008: Shrnutí.“

FDA: „BBB – Salmonella spp;“ „Rady FDA: Poznejte rizika krmení vašich mazlíčků syrovou stravou;“ a „Vyšetřování ohnisek“.

Foodsafety.gov: “Záludná salmonela: Je to běžné, nákladné a lze jí předcházet.”

Uptodate.com: “Netyfoidní bakterie Salmonella.”

Ministerstvo zdravotnictví Vermontu: “Salmonella.”

Pokud jste flámový jedlík, můžete mít obavy o svou váhu. Mnoho lidí, kteří přejídají, trpí nadváhou nebo obezitou. Takže by vás mohlo zajímat: Jsou operace na hubnutí a léky dobré možnosti?

Je těžké na to odpovědět, dokonce si mysleli, že až 20 % pacientů navštěvovaných na klinikách pro hubnutí má poruchu přejídání.

„Opravdu nemáme dobré, na důkazech podložené informace o tom, jak pomoci lidem efektivně zvládat váhu a zdraví po léčbě poruchy příjmu potravy,“ říká Cynthia Bulik, PhD. Je ředitelkou výzkumu na University of North Carolina Center of Excellence for Eating Disorders a autorkou Crave: Proč se přejídáte a jak přestat.

První věc, kterou byste měli vědět o léčbě

Léčba poruchy přejídání se nezaměřuje na diety nebo hubnutí. Než začnete uvažovat o léčbě hubnutí, potřebujete terapii mluvením, která vám pomůže zjistit, proč přejídáte a jak toto chování změnit. Musíte také spolupracovat s lékařem a dietologem, abyste vytvořili zdravý plán jídla a cvičení.

Pokud máte po léčbě záchvatovitého přejídání stále velké zdravotní problémy kvůli své váze, promluvte si s lékařem, „který rozumí nebezpečím diety pro někoho s anamnézou záchvatovitého přejídání,“ říká Bulík.

“Není důvod vylučovat léčbu hubnutí nebo jakoukoli formu léčby u lidí s obezitou,” říká Abigail Natenshon, licencovaná sociální pracovnice a psychoterapeutka z Highland Park, IL, která se specializuje na poruchy příjmu potravy. “Ale nejprve musí dojít k sebepochopení.”

Léky na obezitu

Někdy lékaři předepisují léky spolu s terapií záchvatovitého přejídání. Topiramát (Topamax) je lék, který ovlivňuje mozkové chemické látky spojené s chutí k jídlu. Bylo prokázáno, že pomáhá snížit nebo zastavit přejídání. Jedním z vedlejších účinků je hubnutí, proto se používá i k léčbě obezity. Dřívější studie naznačují, že je bezpečný a funguje u obézních pacientů, kteří trpí poruchou přejídání.

Zdá se, že jiné léky, které se někdy používají k léčbě poruchy přejídání, jako jsou antidepresiva, nemají na hubnutí vliv.

Pokračování

Chirurgie na hubnutí

Chirurgie na hubnutí, nazývaná také bariatrická chirurgie, je operace, která zmenšuje žaludek, takže vaše břicho je dříve plné. Teoreticky taková operace poskytuje automatickou kontrolu porcí – vaše břicho jednoduše pojme méně jídla.

„Po operaci je přejídání kvůli menšímu žaludku docela nemožné,“ říká Eric DeMaria, MD, bariatrický chirurg z Bon Secours Maryview Medical Center v Portsmouthu, VA.

Existuje však určitá debata o tom, jak dobře to funguje pro hltavé jedlíky, kteří často pokračují v jídle poté, co se cítí nepříjemně sytí. K dispozici jsou také intragastrické balonové procedury, které, i když nejsou indikovány k léčbě záchvatovitého přejídání, mohou způsobit, že se budete cítit sytí.

Jedna studie, která se zabývala tím, jak dobře si někteří jedlíci po operaci vedli, zjistila, že pacienti úspěšně zhubli a zlepšili si zdraví srdce – více než pacienti bez této poruchy.

Jiný výzkum ale říká, že pacienti s poruchou přejídání mají po operaci problém s hubnutím. Někteří lékaři proto doporučují před operací konzultaci.

“Bariatrická chirurgie… není zázračný lék,” říká Bulík. „Musíte dramaticky změnit své stravovací návyky. Před operací byste měli být dobře připraveni na změny, které musí nastat.

Je možné, že se vám záchvaty po operaci mohou vrátit. Nebo si můžete vytvořit jiné nezdravé stravovací návyky.

“Existuje obava, že u některých lidí se po operaci vyvinou další poruchy, jako je pastva,” říká DeMaria. “Je poměrně běžné, že se někdo s jedním druhem poruchy příjmu potravy přemění v jiný.”

Co dělat před výběrem léčby

Pokud uvažujete o tom, že byste zkusili operaci na hubnutí nebo léky, měli byste během léčby dostávat poradenství. Ujistěte se, že lékař a chirurg vědí, že máte v anamnéze záchvatovité přejídání. A řekněte jim o zdravotním stavu vaší rodiny. Obezita se může přenášet v rodinách. To může ovlivnit vaši schopnost zhubnout.

“Všichni víme, že hubnutí je obtížné,” říká Caren Beasley, MD, klinická ředitelka bariatrické medicíny v Sentara Comprehensive Weight Loss Solutions v Norfolku, VA. „Kdyby to bylo snadné, udělali bychom to všichni. Musíš vědět, co je pro tebe to pravé.”

Funkce WebMD Recenze Joseph Goldberg, MD dne 19. listopadu 2015

Zdroje

ZDROJE:

Abigail Natenshon, licencovaný sociální pracovník a psychoterapeut, Highland Park, IL.

Allison, K. Obezita (Silver Spring), května 2007.

Eric DeMaria, MD, ředitel bariatrické chirurgie, Bon Secours Maryview Medical Center, Portsmouth, VA.

Caren Beasley, MD, klinická ředitelka, bariatrická medicína, Sentara Comprehensive Weight Loss Solutions, Norfolk, VA.

Cynthia Bulik, PhD, ředitelka výzkumu, University of North Carolina Center of Excellence for Eating Disorders; autor, Crave: Proč se přejídáte a jak přestat.

McElroy, S. American Journal of Psychiatry, února 2003.

McElroy, S.Terapeutika a řízení klinických rizik, května 2012.

Mitchell, J. Přehled poruch příjmu potravy, leden/únor 2009.

Wadden, T. Obezita (Silver Spring), června 2011.

Leombruni, P.Neuropsychiatrické onemocnění a léčba, 2009.

6. března 2020 – Jediná nejdůležitější rada, kterou mohou zdravotní odborníci poskytnout, aby nám pomohli zůstat v bezpečí před COVID-19, je tato: Umyjte si ruce.

„V konečné analýze jsou to ruce. Ruce jsou spojovacím prvkem,“ říká Elizabeth Scott, PhD. Scott spoluřídí Centrum pro hygienu a zdraví v domácnosti a komunitě na Simmons University v Bostonu.

„Nemůžete mít pod kontrolou, čeho se dotýkáte. Nemůžete ovládat, kdo další se toho dotkl. Ale o své ruce se můžete postarat sami,“ říká.

Mytí rukou – mýdlem a vodou – je mnohem silnější zbraní proti bakteriím, než si mnozí z nás uvědomují.

Scott říká, že to funguje na dvou frontách: „První věc, která se děje, je, že fyzicky odstraňujete věci z vašich rukou. Zároveň u některých agentů mýdlo skutečně rozbije toho agenta a rozbije ho na kusy.“

Koronaviry, stejně jako letošní verze, která po celém světě zanechala 100 000 infikovaných COVID-19, jsou uzavřeny v lipidovém obalu – v podstatě v tukové vrstvě. Mýdlo může tento tuk rozbít a způsobit, že se virus nebude moci nakazit.

Druhá věc, kterou mýdlo dělá, je mechanická. Dělá kůži kluzkou, takže dostatečným třením můžeme vypáčit bakterie a opláchnout je.

Zní to docela jednoduše, ale velká většina lidí to stále nedělá správně.

Studie z roku 2013 měla vyškolené pozorovatele diskrétně sledovat, jak si myje ruce více než 3 700 lidí. Zjistilo se, že pouze asi 5 % z nich dodržovalo všechna pravidla. Přibližně jeden ze čtyř lidí si jen namočí ruce bez použití mýdla – výzkumníci v oblasti hygieny pohybu nazývají „splash and dash“. Asi jeden z 10 se po výletu na toaletu vůbec neumyl. Nejčastějším nedostatkem pro většinu lidí byl čas. Pouze 5 % strávilo více než 15 sekund mytím, mnutím a oplachováním rukou.

Scott říká, že to není dost dobré, pokud se snažíte zabránit tomu, abyste onemocněli.

S novým virem na svobodě je nyní sázka vyšší.